Foto: Anton Grandert

Kära besökare,

här hittar Du info om:

RESPONS SINFONIETTA

(REgionenS PedagOger Norra Stockholm)

är ett samarbetsprojekt mellan åtta av Stockholms läns kommunala

Musik- och kulturskolor samt Uppsala. Orkestern har symfonibesättning och består till största delen av kommunernas anställda instrumentalpedagoger.

Orkestern gör en produktion per termin, vilken avslutas med minst en skolkonsert och två offentliga konserter. Dessa erbjuds i första hand de deltagande kommunerna kostnadsfritt, men Respons har också

spelat i Finland, Värmland (Ingesunds musikhögskola och Karlskoga) samt på Uppsala internationella gitarrfestival och Nybrokajen i Sthlm.

Repertoaren är den klassiska/nutida symfonirepertoaren, med utvikningar till närliggande gränsmarker.

Genom skolkonserterna når musiken ut till en mängd barn och ungdomar som aldrig annars skulle komma i kontakt med den, i synnerhet inte ”live”.

De offentliga konserterna tjänar som ett naturligt avslut av de instuderingsperioder som de föregås av, oftast 8 veckor.

Repetitionerna äger rum på fredagförmiddagarna mellan 9.30-12.00.

Lärarna har denna tid inlagd i sina tjänster.

Konserterna har varit välbesökta och efter 23 produktioner har ca 13.000 personer lyssnat till Respons.

I orkestern spelar pedagoger från Danderyd, Huddinge, Järfälla, Norrtälje, Sigtuna, Sollentuna, Stockholm och Uppsala.

Torbjörn Nilsson

är cellist, dirigent och tonsättare på frilansbasis.

Han har studerat på Musikhögskolan i Stockholm där Åke Olofsson varit hans lärare i cello, och L-E Rosell i komposition. 1980 avlade han solistdiplom i cello och två år tidigare celloped. ex. Cellostudierna fortsatte i London f. prof. William Pleeth. Senare har han också studerat dirigering f. P.Lyng, P. Csaba o J. Panula.

Under 80-talet spelade T. i Hovkapellet, Radiosymfonikerna o Norrköpings symf.ork. Han var i tolv år medlem i Sonanza-ensemblen, som turnerade flitigt och konserterade i USA, Tyskland, Tjeckoslovakien, England, Irland o de skandinaviska länderna. Ensemblen var under 1994 heltidsanställd kammarmusikensemble av Rikskonserter/Kulturrådet och gjorde radio-, teveinspelningar samt 6 CD-skivor. Sonanza tilldelades Fonogrampriset 1985. Pianotrion "LenTo" verkade under många år, där medlemmarna förutom T. , var violinisten och 1:e konsertm. Hovkapellet Tomas Gustafsson samt pianisten Lennart Wallin.

Som dirigent har T. varit konstnärlig ledare f. S:ta Clara kammarork, o dirigerat ork. som Camerata Nordica o Filialen. Under studietiden äv. Gävle symf. ork o Musica Vitae.

Sedan starten 2005 är han konstnärlig ledare f. Respons sinfonietta.

T. arbetar f.n. med flera kammarmusikkonstellationer, bl.a. sedan 17 år tills. m. pianisten Anette Mûller-Roos. Han har sedan 1993 årliga "Bach-marathons" i Sthlms Domkyrkoförs., då samtliga Bachverk för vlc framförs.

Torbjörn är anställd vid Sigtuna kulturskola sedan 1989 och har också undervisat vid Musikkonservatoriet i Falun 1991-93.

Du kan läsa mer om Torbjörns verksamhet på hemsidan

www.torbjornnilsson.se

Produktion nr 1

Ht-05

Konserter: skolkonserter (2st) 18/11 Vilunda teater ,Upplands-Väsby

Offentliga 19/11 Rotebrokyrkan, Sollentuna

20/11 Vallentuna kyrka

Program: Ludvig v. BEETHOVEN- Leonoraouvertyr nr 3

Maurice RAVEL- ”Pavane för en död prinsessa”

Antonin DVORAK- ”Allegretto grazioso” ur symfoni nr 8

Franz SCHUBERT- Symfoni h-moll "Ofullbordade"

Produktion nr 2

Vt-06

Konserter: skolkonsert 31/3 Kulturumteatern, Sigtuna/Märsta

Off. Konserter 1/4 Kulturumteatern, Si/Mä

2/4 Danderyds gymnasium

Solister: Jonas Viklund, klarinett

Åsa Wirdefeldt, violin

Program: W.A. MOZART- Ouvertyr till Figaros bröllop

W.A. MOZART- Adagio ur klarinettkonsert A-dur/

Rondo C-dur KV 373 f. violin o orkester

Georges BIZET- Svit ur ”Carmen”

Modest MUSSORGSKIJ-”En natt på Blåkulla”

Alexandr BORODIN- ”På centralasiens stäpper”

Ludvig v. BEETHOVEN- Finale ur symfoni nr 5

Produktion nr 3

Ht-06

Konserter: skolkonserter(2 st) 10/11 Solna Gymnasium

Off. Konserter 18/11 Råsundakyrkan, Solna

19/11 Danderyds gymnasium

Solist: Mikael Sjögren, cello

Program: Pjotr TJAJKOVSKIJ- Rokokovariationer op. 33

Symfoni nr 3 D-dur op. 29 ”Den polska”

Produktion nr 4

Vt-07

Konserter: skolkonserter ( 2st) 16/3 Järfälla gymnasium

Off. Konserter 17/3 S:ta Clara kyrka, Stockholm

18/3 Ansgarskyrkan, Lidingö

Samarbete med S:ta Clara Motettkör

Program: Franz BERWALD- Allegro fuocoso ur Sinfonie singuliere

Adolf WIKLUND- ”Sång till våren”

L-E LARSSON- Pastoralsvit

Otto OLSSON- Te Deum

Produktion nr 5

Ht-07

Konserter: skolkonserter (2st) 16/11 Berga Teater,Åkersberga/Österåker

Off. Konserter 17/11 Nybrokajen 11,Stockholm

18/11 Rudbeckskolan, Sollentuna

Solister: Johan Stengård, saxofon

Maria Höglind, mezzosopran

Program: ”Nordic magic”

Edward GRIEG- Peer Gyntsvit nr1

Jan SANDSTRÖM- ”Bön till solen”

Anders NEGLIN- Berzelii park, Vivace

Jan SANDSTRÖM- ”Emperor´s song”

Jean SIBELIUS- Tuonelas svan

Finlandia

Produktion nr 6

Vt-08

Konserter: skolkonsert 11/4 Rinkebyskolan Sthlm

Off. konserter 18/4 Ingesunds musikhögskola

19/4 Musikpalatset Karlskoga

solist: Hans Lövgren, klarinett

Program: Jan SANDSTRÖM- " Emperor´s song"

L-E LARSSON- klarinettconcertino

Antonin DVORAK- Symfoni nr 8 G-dur op.88

Produktion nr 7

HT-08

Konserter: skolkonserter (2st) 14/11 Vallentuna teater

off. konserter 15/11 Kulturhuset Upplands-Väsby

16/11 Nybrokajen 11, Stockholm

Program: "Brännheta 08-or"

Leroy ANDERSON: Fiddle-faddle

Bugler`s holiday

Magnus F. ANDERSSON: "Parfymfabriken" - uruppförande

L. ANDERSON: The waltzing cat

Sleigh-ride

Ludvig v. BEETHOVEN: Symfoni nr 5 c-moll "Ödessymfonin"

Produktion nr 8

VT-09

Konserter: Off. konserter 21/3 Jacobs kyrka Sthlm

22/3 Danderyds gymnasiums aula

Program: Zoltan Kodaly: Danser från Marrosscek

Zoltan Kodaly: Te Deum

Samarbete med S:ta Clara Motettkör

Produktion nr 9

HT-09

Konserter: skolkonsert (1st) 13/11 Danderyds gymnasium

offentliga 14/1 Ekensbergskyrkan Solna

15/11 Nybrokajen 11

solist: Anders Kästel, trumpet

Program: "Respons i höstmörkret"

Mendelssohn: Hebriderna

Haydn: Trumpetkonsert Ess-dur

Henrik Strindberg: "Katsu"

Brahms: Variationer över ett tema

av Haydn op. 56a

Produktion nr 10

VT-2010

Konserter: skolkonserter (2st) 19/3 Järfälla gymnasium

offentliga 13/3 Kulturum, Sigtuna

14/3 Nybrokajen 11

solist: Mats Widlund, piano

program: "Drömmen om amerika"

Rosenberg: Svit ur "Resan till amerika"

filmmusik

Ives: "The unanswered question"

Gershwin: Rhapsody in blue

Produktion nr 11

HT-2010

Konserter: offentliga 20/11 Danderyds gymnasium

21/11 Nybrokajen 11

skolkonserter (2st) 26/11 Östra Real Stockholm

solist: Bernt Lysell, violin

program: "Cykler"

Vivaldi: Hösten och Vintern

Torbjörn Nilsson: "Den cirkadianska rytmen" op 20

Schumann: Symfoni nr 1 B-dur "Vårsymfonin"

Produktion nr 12

VT-2011

Konserter: offentliga 9/4 Jacobs kyrka Stockholm

10/4 Norrtälje kyrka

Samarbete med S:ta Clara Motettkör och Norrtälje Motettkör

program: Wagner: Uvertyr till Mästersångarna

Puccini: Crisantemi

Verdi: Quattro pezzi sacri

Produktion nr 13

Ht 2011

Konserter: offentliga 22/10 Clara kyrka, Stockholm

23/10 Gustaf Vasa kyrka, Stockholm

solist: Olof Andersson, orgel

program: Berwald: Uvertyr till Estrella de Soria

Elfrida Andrée: Symfoni nr 2 f orgel och bleckblåsare

Brahms: Symfoni nr 2 D-dur

Produktion nr 14

Vt 2012

Konserter: offentliga 31/3 Rudbeckskolans aula, Sollentuna

1/4 Huddinge aula

skolkonserter 2st 16/3 Rudbeckskolans aula, Sollentuna

 

program: "Rysk balett-roulette"

Tjajkovskij: Svit ur "Nötknäpparen"

Stravinskij: Svit ur "Eldfågeln" version 1919

Produktion nr 15

Ht 2012

Konserter: offentliga 24/11 Missionskyrkan, Uppsala

25/11 Gustaf Vasa kyrka, Stockholm

skolkonsert 23/11 Nannaskolans aula, Uppsala

solist: Olof Andersson, orgel

program: Johan Agrell: Orgelkonsert D-dur

Gabrielli: Sonata pian e forte

Magnus F. Andersson: Sonata Fortepiano (uruppf)

Gabrielli: Canzon septimi toni

Dvorak: Symfoni nr 9 e-moll op. 95

"Från nya världen"

Produktion nr 16

Vt 2013

Resa till Finland i samarbete med Kyrkslätts Musikinstitut och

Fonden Sverige-Finland

 

Konsert offentlig 20/4 Kyrkslätts Aula, Finland

 

solist: Markus Pelli, cello

 

program: Jan Sandström: Kejsarvisan

Joonas Kokkonen: Cellokonsert

Carl Nielsen: Symfoni nr 1 g-moll op.7

Produktion nr 17

Ht 2013

Konsert offentlig 12/10 Uppsala Konsert o kongress

stora salen

20/10 Järfälla kulturscen

solist: Pepe Romero, gitarr

program: Ravel: Valses Nobles et Sentimentales

Pavane för en död prinsessa

Rodrigo: Concierto de Aranjuez

Produktion nr 18

Vt 2014

Konsert offentlig 22/3 Kulturumteatern Märsta

23/3 Gustaf Vasa kyrka Sthlm

solist; Katarina Andreasson, violin

program: Torbjörn Nilsson: Violinkonsert op 21

Carl Nielsen: Symfoni nr 1 g-moll op. 7

Produktion nr 19

Ht 2014

konsert offentlig 18/10 Danderyds gymnasiums aula

19/10 Gustaf Vasa kyrka Sthlm

skolkonserter 2st 24/10 Rinkebyskolan Sthlm

solist: Anette Mûller-Roos, piano

program: Olof Andersson: Pianokonsert op. 40 (uruppförande)

Johannes Brahms: Symfoni nr 4 e-moll

 

Produktion nr 20

Vt 2015

konsert skolkonsert 24/4 Häggvioksskolans aula, Sollentuna

offentlig 25/4 Häggviksskolans aula

offentlig 26/4 Sofia kyrka Sthlm

solist: Victoria Stierna, violin

program: Lars-Erik Larsson: Violinkonsert op. 42

Gunnar de Frumerie: Symfoniska variationer över

"Vårvindar friska"

Produktion nr 21

Ht 2015 "10-årsjubileum"!

Konsert offentlig 17/10 Eric Ericssonhallen, Sthlm

offentlig 18/10 Missionskyrkan, Uppsala

Tillsammans med Stockholms Domkyrkokör, Norrtälje Motettkör,

Stockholms Domkyrkoförsamlings gosskör

 

program: Carl Orff: Carmina Burana

 

Produktion nr 22

Vt 2016

konsert offentlig 16/4 Roslagsskolans aula, Norrtälje

offentlig 17/4 Gustaf Vasa kyrka, Sthlm

solister: Olof Andersson, orgel

Simon Lunqvist, viola

program: Louis Vierne: Piece Symphonique

Paul Hindemith: Trauermusik

Paul Hindemith: Symfonisk metamorfos över teman av Weber

 

Produktion nr 23

Ht 2016

konsert skol 2 st 21/10 Huddinge aula

offentlig 22/10 Huddinge aula

offentlig 23/10 Danderyds aula

 

program: Britten: Young persons guide to the orchestra

Andeby: ur Majas alfabetssånger

Bornemark: ur Tutti frutti sånger

Tillsammans med barnkörer från Huddinge och Danderyd

 

Responssinfonietta © 2007 • webansvarig Torbjön Nilsson