Foto: Anton Grandert

Medlems-information

 

RESPONS SINFONIETTA

uppdaterad  26 sept  2018

 

Replokal: "Kulturskolans hus"  Mariebergsg. 34

                   T-bana Fridhemsplan , uppgång S:t Görans kyrka


 HT 2018

 

Fred.  31/8            9.30-12.00         alla utom horn och slagverk

Fred.   7/9             9.30-12.00         stråk, trä sektionsrep/samrep

Fred.   14/9           9.30-12.00         samrep/sektionsrep

Fred.   21/9           9.00-13.00           

Fred.   28/9           9.30-12.00         Webern kl 9,slagverk men ej brass

Fred     5/10          9.30-12.00         Webern kl 9

Fred   12/10          9.00-13.00         Webern, Strauss m.m., Beethoven m solist


Fred   19/10          9.30-13.00         TUTTI    Danderyds aula

                                                           Webern, Strauss m.m

                               12.00                  Beethoven med solist

                               slut 13.00         ej skolkonsert


Lörd   20/10         12.00                  rep Danderyds aula

                              15.00                  KONSERT

  

Sönd   21/10        12.00                   rep Ericsonhallen, Skeppsholmen                                                    

                             15.00                   KONSERT

 


          

                                                    

Program: 

Anton Webern: Passacaglia op 1

Rickard Strauss: Festmarsch op 1

Ludvig v Beethoven: Pianokonsert nr 5 "Kejsarkonserten"


solist: Mats Widlund, piano


Orkesterråd:

violin/viola:            Kjell-Åke Åsberg

cello/kontrabas:      Hervor Schweidenbach

träblås:                    Liiso Åkerberg/Sirkka Hannula

bleckblås/slagverk: Magnus F. Andersson            

 

Orkesterlista VT 2018:

 

flöjt          Malin Sköldeskog (Järfälla)

                 Liiso Åkerberg (Huddinge)

                 Catharina Hedrenius (Sigtuna)

            

oboe         Jan Holmgren   (Järfälla)

                  Sirkka Hannula (Huddinge)

                  Eva Klingberg (frist)

                

klarinett  Martin Cederqvist (Uppsala)               

                 Georg Gedda   (Stockholm)

                 Tobias Hall (Uppsala)


horn         Vladimir Vasovic (frist)

                  Stefan Garpås (frist)

                  Karl Hedbom (frist)

                  Alexandre Grand Clemens (frist)


trumpet   Anders Kästel

                  Sofia Seffers (Järfälla)

                  Ludvig Frydén Kristersson (frist)


trombon   Mats Hamrin (Uppsala)

                   Karin Jegermalm (Huddinge)

                   Magnus F. Andersson (Stockholm)


tuba          Iva rRugova (Sthlm)

 

slagverk   Håkan Landgren (Järfälla)

                  Andreas Nyström (frist)

                

violin 1     Anders Lagerqvist (konsertmästare)

                  Kjell-Åke Åsberg (Sollentuna)

                  Karin Olsson (Sollentuna)

      Jörgen Mattsson

      Magdalena Roth

    

violin 2     Johanna Östling (Norrtälje)

                  Nina Gleiss (Sigtuna)

                  Lennart Sörbring (Stockholm)

                  Margaretha Nilsson

            

viola         Simon Lundqvist (Norrtälje)

                 Anders Fredljung (Danderyd)

                 Bengt Karlsson

                 Johan Szamosi

                

cello         Sofia Meyer (Stockholm)

                 Christine Wierung (Stockholm

                 Torgny Söderholtz


kontrabas Hervor Schweidenbach (Danderyd)

                  Per Johansson

            

              

 

 

 

 

Responssinfonietta © 2007 • webansvarig Torbjön Nilsson