Foto: Anton Grandert

Medlems-information

RESPONS SINFONIETTA

uppdaterad 20 dec 2016

Replokal: "Kulturskolans hus" Mariebergsg. 34

T-bana Fridhemsplan , uppgång S:t Görans kyrka

 

VT 2017

Fred. 17/2 9.30-12.00 alla utom horn och slagverk

Fred. 24/2 9.30-12.00 stråk, trä sektionsrep/samrep

Fred. 10/3 9.30-12.00 samrep/sektionsrep

Fred. 17/3 9.30-12.00 -"-

Fred. 24/3 9.30-12.00 -"-

Fred 31/3 9.30-12.00 -"-

Fred 7/4 9.30-12.00 -"-

Fred 28/4 9.00-13.00 TUTTI -OBS TIDEN!

 

Fred 5/5 11.30 Rep. Missionskyrkan Uppsala

12.30 SKOLKONSERT PREL

15.00 Rep.prel

18.30 KONSERT

Sönd 7/5 16.00 rep Sofia kyrka, Stockholm

18..00 KONSERT

Program:

Suk: stråkserenad op 6

Magnus F. Andersson: "Blandade fåglar" för blåsorkester

(3222-0230-kb)

Smetana: "Moldau" (3222-4231-timp,perc-harpa-str)

 

Orkesterråd:

violin/viola: Kjell-Åke Åsberg

cello/kontrabas: Hervor Schweidenbach

träblås: Liiso Åkerberg/Sirkka Hannula

bleckblås/slagverk: Magnus F. Andersson

Orkesterlista VT 2017:

flöjt Mailn Sköldeskog (Järfäll)

Liiso Åkerberg (Huddinge)

Kajsa Apel (Danderyd)

oboe Jan Holmgren (Järfälla)

Sirkka Hannula (Huddinge)

klarinett Martin Cederqvist (Uppsala)

Georg Gedda (Stockholm)

fagott Anna Maria Nordström Gäfvert (frist)

horn

trumpet Anders Kästel (Sigtuna)

Mikko Iskanius (Stockholm)

trombon Mats Hamrin (Uppsala)

Karin Jegermalm (Huddinge)

Magnus F. Andersson (Stockholm)

tuba Mattias Arveheim (frist)

slagverk Håkan Landgren

violin 1 Kjell-Åke Åsberg (Sollentuna)

Karin Olsson (Sollentuna)

Nina Gleiss (Sigtuna)

Leena Kekäläinen

Emma Strömberg

violin 2 Jörgen Mattsson

Helena Östberg (Sigtuna)

Lennart Sörbring (Stockholm)

Margaretha Nilsson

Mattias Hidemo

viola Simon Lundqvist (Norrtälje)

Anders Fredljung (Danderyd)

Elisabeth Lundström (Stockholm)

Bengt Karlsson

cello Sofia Meyer (Stockholm)

Christine Wierung (Stockholm

Emeli Jeremias (Sthlm)

Torgny Söderholtz

 

kontrabas Hervor Schweidenbach (Danderyd)

Per Johansson

 

Responssinfonietta © 2007 • webansvarig Torbjön Nilsson