Foto: Anton Grandert

Medlems-information

 

RESPONS SINFONIETTA

uppdaterad  16/11 2020

 

Replokal: "Kulturskolans hus"  Mariebergsg. 34

                   T-bana Fridhemsplan , uppgång S:t Görans kyrka


HT 2020

 

Fred.   25/9          9.30-12.00         alla utom horn, slagverk o piano

Fred.    9/10         9.30-12.00         

Fred.   16/10        9.30-12.00         

Fred.    23/10       9.30-12.00        

  v 44     lov


2021

Fred.    22/1         9.30-12.00       stämrep o sektionsrep Andersson

                                                  11.00 Grieg

Fred     29/1         9.30-12.00

        

Fred     5/2       9.00-12.30        9.00 Ellers,9.20 Grieg,!0.50 Andersson

Lörd     6/2       13.00-17.00      TUTTI

                                                  13 Grieg,14.10 Ellers, 15.30 Andersson

                                                   

Sönd    7/2      12.00               rep Ericsonhallen, Skeppsholmen

                           13.45               rep med Uppstråket

                                                  15.00-16.15      KONSERT

   


 


           

                                                    

Program:   

Heinio Ellers: Koit

Edward Grieg: Symfoniska danser op 64

Magnus F. Andersson: Moln (uruppf)


Orkesterråd:

violin/viola:           vakant

cello/kontrabas:     vakant

träblås:                  Liiso Åkerberg/Sirkka Hannula

bleckblås/slagverk:  Magnus F. Andersson            

 

Orkesterlista HT 2020:

 

flöjt           Malin Sköldeskog (Järfälla)

                 Jovana Stojanov

                 Erik Frieberg

           

oboe          Jan Holmgren   (Järfälla)

                 Sirkka Hannula (Huddinge)

               

klarinett     Martin Cederqvist (Uppsala)              

                 Tobias Hall (Uppsala)


fagott         Anna-Maria Nordström (Salem)

                 Gabriella Varga Karlsson (frist)

                 

horn           Björn Englund (frist)

                 Stefan Garpås (frist)

                 Sandra Löfgren (frist)

                 Alexandre Grand Clemens (frist)


trumpet       Anders Kästel

                  Sofia Seffers (Järfälla)

                

trombon      Mats Hamrin (Uppsala)

                  Karin Jegermalm (Huddinge)

                  Magnus F. Andersson (Stockholm)


tuba            Mikko Iskanius (Stockholm))

 

slagverk      Johnny Rönnlund (Huddinge)

                  Håkan Landgren (Järfälla)

                  Jakob Hjalmarsson (Stockholm)

          

violin 1        Anders Lagerqvist (konsertmästare)

                  Anders Gustafsson

                  Algot Bengtsson


violin 2       Jojanna  Östling (Järfälla)

                  Helena Gillemyr (Sigtuna)

                  Lennart Sörbring (Stockholm)

             

viola          Emma Morsten (Norrtälje)

                 Mårten Nehrfors

                 Johan Szamosi

                

cello           Sofia Meyer (Stockholm)

                 Torgny Söderholtz

             

kontrabas   Mats Gustafsson (Stockholm)

                  Per Johansson 

             

               

 

 

 

 

Responssinfonietta © 2007 • webansvarig Torbjön Nilsson